Pożyczka na zakup złota

Pożyczka na zakup złota

30 kwietnia, 2022 0 przez Doradca Filmowy

Nie od dziś pewnym jest to, że złoto i wyroby wykonane z niego to towary inwestycyjne, które nie tracą na wartości i to zwłaszcza wtedy gdy inflacja szaleje. Kluczowe znaczenie ma też i to, że pożyczka na zakup złota to nie głupi pomysł, o ile mamy tę pewność, że w przewidywalnym terminie spłacimy taką pożyczkę. Problem tkwi tylko w tym jak dokładnie chcemy sklasyfikować tego typu inwestycję, bo strony takie jak kredytomarket.pl mówią dokładnie o tym, że na zakup złota możemy wziąć pożyczkę na cel dowolny lub określić się w banku, że bierzemy pożyczkę na złoto pod postacią towarów inwestycyjnych.

Takie określenie się dla banku może mieć i zalety i wady, bo towary inwestycyjne, czyli te ze złota, ze srebra lub z platyny generalnie zyskują na wartości, choć na tym krótkim dystansie, czyli na przestrzeni dni lub tygodni wartość tego typu towarów może się lekko wahać. Nie wpływa to rzecz jasna na decyzje inwestorów, którzy to doskonale wiedzą o tym, że za te trzy lub cztery lata wartość każdej kolekcjonerskiej złotej monety lub sztabki może się podwoić. Obawy mogą dotyczyć tylko pożyczek ratalnych związanych z tego typu inwestycjami, bo jeśli inflacja rośnie, to raty pożyczek lub kredytów także.

Czy warto brać pożyczkę na złoto?

Jakaś część z nas zastanawia się nad tym czy warto brać pożyczkę na złoto, czyli czy faktycznie warto informować bank o tym, że cała kwota w stu procentach zostanie przeznaczona na towary inwestycyjne. Może i nie w każdym przypadku takie szczere podejście jest wskazane, bo jeśli kupujemy złoto lub srebro zaliczane do kolekcjonerskich, czyli jakieś monety wybite trzysta lub czterysta lat temu, to potrzeba nam opinii rzeczoznawcy. Problem tkwi tylko w tym, że takiego rzeczoznawcę trzeba najpierw odszukać, a to nie jest proste, bo takich ludzi jest niewielu i co najważniejsze opinie tego typu ludzi kosztują. Niektórzy z nas nawet informują bank o tym, że biorą pożyczkę ratalną na zakup starych złotych monet i dodatkowo na ekspertyzę rzeczoznawcy. Potem zaś po udzieleniu takiej właśnie pożyczki ekspert mówi nam wprost, że dane monety to jedynie odlane repliki. Dlatego warto zastrzec w banku sobie to, że jeśli takie przedmioty kolekcjonerskie okażą się replikami, to zwrócimy pieniądze razem z kosztami ekspertyzy. Tego typu szczerość może się opłacić, choć pewne dobrze podrobione przedmioty bardzo trudno się weryfikuje.

Podejście inwestora

Nie trzeba dwa razy wspominać o tym, że inwestor nie jest głupi, a konkretniej ma on dość rozbudowane podejście do brania pożyczek na zakup złota lub kredytów na ten cel. Mowa tu nie tylko o zakupieniu złota lub srebra w tym najlepszym czasie, ale też i o tym, że trzeba wybrać jedną z najlepszych pożyczek na ten konkretny cel. Istnieje wiele banków lokalnych i tych międzynarodowych, a każdy z nich ma nieco inną ofertę. Kluczowe znaczenie ma też i to, że w pewnych czasach wzięcie pożyczki w wysokości 20 000zł na dwa lata opłaca się bardziej od tej o połowę niższej na okres 18 miesięcy. Oprocentowanie jest tu rzecz jasna najważniejszą z kwestii i nawet w jednym międzynarodowym banku może być różnie w przypadku pożyczek o różnych wielkościach i to nawet wtedy gdy deklarujemy, że ma to być pożyczka na zakup złota pod postacią sztabek lub monet kolekcjonerskich wybitych w roku obecnym.

Inne ważne prawdy

Ludzie doskonale wiedzą też o tym, że w złoto lub w srebro można też inwestować u brokera i można nawet zacząć inwestować od śmiesznej kwoty takiej jak 50 zł. Brzmi to rzecz jasna mniej ryzykownie od brania pożyczki na złoto, ale takie inwestowanie krótkoterminowe nie jest opcją dobrą dla każdego. Mowa tu o tym, że najpierw trzeba się nauczyć tego inwestowania, a dopiero potem zacząć inwestować realne pieniądze. Taka nauka to tryb demonstracyjny, czyli inwestowanie nie istniejących środków na realnych sytuacjach giełdowych. Sprytni uczą się tego w kilka tygodni, ale większość potrzebuje wielu miesięcy lub blisko dwóch lat. Łatwiej jest z tymi inwestycjami długoterminowymi, bo w ich przypadku analiza wykresów to coś zbędnego, czyli bierze się tę pożyczkę na złoto. Ona zaś może być nawet chwilówką w skoku, a następnie spłaca się takową w mniej niż 90 dni.

Zobacz również pożyczki w 15 minut